Keep Calm and Invest On – przemyślenia po wywiadzie z Howardem Marksem

Kilka dni temu Bloomberg opublikował relację wideo z krótkiego spotkania z Howardem Marksem, współzałożycielem Oaktree Capital Management (97 mld $ aktywów), inwestorem w wartość, a prywatnie jednym z moich guru inwestycyjnych. W dzisiejszym poście postaram się przedstawić najważniejsze rzeczy, które Howard przekazał słuchaczom w czasie dyskusji.

1. „(w tym momencie – przypis) nie zarządzamy pieniędzmi na dominujących rynkach akcji, jednakże w przypadku S&P 500, wskaźnik P/E  wynosi aktualnie około 19 vs. powojenna średnia na poziomie 16, to jest trochę wysoko, ale w 2000 było to 34 i to była bańka spekulacyjna.” – Aktualnie wskaźnik P/E w ramach indeksu S&P 500 wynosi powyżej 24, więc tutaj Marks miał nieścisłe dane, co nie zmienia faktu, że nie jest to jednak wierzchołek góry lodowej z perspektywy historycznej.

wykres-sp-pe

Źródło: http://www.multpl.com/

2. „Wolny rynek najlepiej alokuje zasoby (środki finansowe) w długim terminie i jest to esencja kapitalizmu, (…) ale nie mamy wolnego rynku i to jest nasze nieszczęście. (…) Nie wierzę, że banki centralne mogą wykreować wzrost gospodarczy” – Howard Marks jest  orędownikiem wolnego rynku, a pytanie prowadzącego dotyczyło w szczególności sytuacji w Japonii, gdzie bank centralny prowadzi politykę zerowych stóp procentowych i skupuje obligacje państwowe w celu pobudzenia tamtejszej gospodarki.

3. „Możesz policzyć na palcach jednej ręki osoby, które są znane z tego, że właściwie przewidują wskaźniki makro. (…) Jest wiele osób, które się wycashowały (sprzedały aktywa w celu posiadania gotówki) na początku roku, twierdząc, że na rynku jest zbyt dużo niepewności, zbyt niskie oczekiwane stopy zwrotu, a ceny aktywów są za wysokie – wszystkie z nich straciły bardzo dużo okazji inwestycyjnych” – Marks podkreśla w każdym wywiadzie, że on i jego pracownicy skupiają się jedynie na analizach w skali mikro, dokonując wyceny poszczególnych spółek. Przewidywanie czynników makroekonomicznych wydaje się dla niego bardziej nieprzewidywalne w stosunku do określenia wartości akcji bądź obligacji. Podobnie jak Marks uważam, że w skali makro jest zbyt dużo niewiadomych, aby można było w miarę rozsądny sposób oszacować rozwój i przyszłość poszczególnych krajów, regionów, czy świata i na tej podstawie dokonać trafnej decyzji inwestycyjnej.

4.„Bańki spekulacyjne są połączone z wysokimi wycenami i myśleniem spekulacyjnym. Myślenie spekulacyjne mówi nam o tym, że: w najbliższej przyszłości nie może stać się nic złego, aktywa nie są wysoko wyceniane, aktualnie nie można stracić (…) widziałem to kilka razy w moim życiu. W 1999 roku ludzie mówili o tym, że internet zmieni świat i wskazywali na spółki internetowe twierdząc, iż nie ma czegoś takiego jak przewartościowane akcje”.

5. „Głupiec robi na końcu to, co mądry na początku” – Marks stwierdził, że to jedno z jego ulubionych powiedzeń :).

Całość wywiadu w formie wideo dostępna pod linkiem:  https://www.youtube.com/watch?v=Fm0tcmhWdkw

Reklamy

Jedna myśl w temacie “Keep Calm and Invest On – przemyślenia po wywiadzie z Howardem Marksem

  1. Ostatnio spotkałem się z opinią, że George Soros jest wzorcowym analitykiem, gdyż skuteczność jego analiz wynika z faktu, że dąży do ich realizacji poprzez swoje działania 🙂

    Prawdziwa wartość to jedyna szansa zabezpieczenia i budowania swojego majątku. Wszystkie waluty to tylko środki pieniężne, których wycena zmienia się bardzo dynamicznie. Jak porównamy co możemy mieć za 1 uncję złota dzisiaj, a co mogliśmy mieć 30 lat temu, okaże się, że mogliśmy kupić dokładnie to samo. To tylko wycena w dolarze uległa zmianie.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s