“Currencies do matter”, czyli o tym jak Warren Buffett kupował obligacje Amazona

W trakcie lektury Listu do akcjonariuszy Berkshire Hathaway z 2007 roku natrafiłem na przykład ciekawej transakcji, przeprowadzonej przez Warrena Buffetta w latach 2001-2002. Pomimo tego, że Buffett preferuje raczej equity niż debt, to tym razem transakcja dotyczyła obligacji znanej prawie wszystkim spółki – Amazon. 

Na stronie 17 Listu do akcjonariuszy Berkshire Hathaway Buffett opisuje zaangażowanie spółki w pozycje denominowane w innych walutach, podkreślając fakt, iż zyskał min. posiadając obligacje spółek amerykańskich. Dla przykładu, w 2001 i 2002 roku nabywał obligacje Amazona z terminem zapadalności w 2010 roku, za 310 milionów euro, co stanowiło 57% wartości nominalnej (w tamtym czasie miały rating śmieciowy) i dawało solidny margines bezpieczeństwa. Ponadto, kurs EUR/USD w tamtym okresie osiągnął historyczne minima (zaznaczyłem ten okres na wykresie kolorem czerwonym), dzięki czemu koszt w dolarach po kursie przeliczenia z tamtej chwili wyniósł jedynie 169 milionów dolarów. W chwili pisania Listu do Akcjonariuszy (2007 rok) te same obligacje były sprzedawane po 102% nominału, a EURO było warte 1.47$. Tym samym Buffett zarobił pieniądze nie tylko na wzroście wartości obligacji, ale również na zwiększeniu wartości waluty.

amazon-buffett

Of our $246 million of realized and unrealized gain, about $118 million is attributable to the fall in the dollar. Currencies do matter.

Powyższy przykład pokazuje, że Buffett szukając „wartości” nie skupia się jedynie na akcjach, ale również innych instrumentach finansowych. Innym przykładem tego typu inwestycji był np. zakup w 2007 roku “śmieciowych” obligacji spółki TXU, sprzedaż opcji na indeksy giełdowe, czy też inwestycja w srebro.

Co ciekawe, kurs EUR/USD, na wykresie 10 letnim, znajduje się znów na historycznych minimach i Buffett wykorzystuje to emitując, w marcu zeszłego roku, za pośrednictwem swojego wehikułu inwestycyjnego – Berkshire Hathaway długoterminowe obligacje denominowane w EUR. Znamienny jest również fakt niskich stóp procentowych w strefie Euro, dzięki czemu Berkshire wyemitowało np. 20 letnie obligacje z kuponem 1,6%.

buffett-eur

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s