Spółki ciekawe fundamentalnie – Altaba INC.

Kilka miesięcy temu moją uwagę przykuła spółka Altaba INC. Jest to bardzo dobry przykład aby omówić tematykę inwestowania z marginesem bezpieczeństwa – głównego założenia szkoły inwestowania w wartość, czyli po prostu kupno dolara za 50 centów.

Spółka jest „spadkobiercą” fuzji Yahoo! i Verizon’a, która miała miejsce w 2017 roku. Biznes operacyjny został nabyty przez Verizon, natomiast dwa bardzo ważne aktywa yahoo zostały przeniesione do Altaby, która jest funduszem inwestycyjnym posiadającym akcje Yahoo! japan oraz Alibaba Group.

Yahoo! Japan to wyszukiwarka internetowa z serwisem startowym, który jest dedykowany zawartością na tamtejszy rynek. Akurat ta część biznesu Yahoo! spisywała się dotychczas bardzo dobrze, wystarczy spojrzeć na wyniki:

yahoo1

https://about.yahoo.co.jp/ir/en/bizres/fy_index.html

W przeciwieństwie do większości krajów na świecie, w Japonii duża grupa ludzi nadal korzysta z serwisu Yahoo! pomimo dominującej pozycji google’a na rynku wyszukiwarek internetowych:

yahoo2

http://returnonnow.com/internet-marketing-resources/2015-search-engine-market-share-by-country/

Serwis Yahoo! w wydaniu Japońskim korzysta tak naprawdę z google jako wyszukiwarki i dlatego użytkownicy przyzwyczajeni do swojego ulubionego serwisu nadal z niego korzystają, korzystając równocześnie z wyszukiwarki google’a.

Alibaba Group to jeden z najszybciej rozwijających się biznesów segmentu e-commerce i właściciel takich serwisów jak alibaba.com oraz alieexpress.com. Szybkość rozwoju widać np. poprzez dynamikę wzrostu wyników spółki na przestrzeni ostatnich 5 lat (CAGR przychodów na poziomie 38%):

tahooo3.jpg

http://www.alibabagroup.com/en/ir/pdf/agm160524_ar.pdf

Na dzień 3 września 2017 roku skorygowany wskaźnik NAV na jedną akcję Altaby (min. dostosowujący wartość akcji będących w posiadaniu funduszu do ceny rynkowej) to 93,93 dolara.

 

Reklamy

2 myśli w temacie “Spółki ciekawe fundamentalnie – Altaba INC.

  1. Pierwszy raz trafiłam na tą stronę i muszę przyznać, że jestem pod wrażeniem. Pod wrażeniem Twoich tekstów, Twojej wiedzy. Naprawdę wielkie brawa dla Ciebie! Niemniej jednak chciałabym wspomnieć, o czymś co chodzi mi po głowie przez ostatnie dni. Wydarzenie, które ma się odbyć we Wrocławiu już za kilkanaście dnia – Praktyczny Kurs Inwestowania w Nieruchomości, 16 grudnia bieżącego roku. http://aiwn.pl Myślę, że to będzie bardzo interesujące spotkanie, wyczerpujące temat inwestowania. Wybierasz się?

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s